تسهیل زایمان با انجام ورزش و اقدامات طب سنتی

تسهیل زایمان

تسهیل زایمان با انجام ورزش و اقدامات طب سنتی اتفاق می‌افتد.

اگر پزشکتان برای شما زایمان طبیعی را مناسب دانسته است، در هفته ی ۳۹ بارداری می‌توانید از نرمش‌ها و اقداماتی که در ادامه توضیح می‌دهیم، برای داشتن یک زایمان راحت تر کمک بگیرید.

اگر بارداری «کم خطر» دارید، انجام ورزش منظم و متعادل، کمکتان می‌کند. ولی تاکید شده است در صورت ایجاد این علایم از ادامه ی ورزش خودداری و به پزشکتان اطلاع دهید:

  • خونریزی واژینال
  • درد شکمی
  • انقباضات منظم دردناک
  • آبریزش از کیسه آب
  • تنگی نفس
  • سرگیجه
  • سردرد
  • درد قفسه سینه
  • ضعف شدید عضلات
  • تورم یا درد شدید ران ها

تسهیل زایمان

در صورتی که بارداری «پرخطر»ی دارید، حتما قبل از انجام ورزش‌ها برای تسهیل زایمان با متخصص زنان معالجتان که دقیقا از وضعیت مشکلتان با خبر است مشورت کنید.

تسهیل زایمان

تسهیل زایمان با ورزش

در ادامه تسهیل زایمان با انجام ورزش‌های مختلف بررسی می‌شود.

 

پیاده روی

داشتن یک برنامه منظم و متعادل ورزشی مانند پیاده روی، فواید زیادی در طول بارداری دارد.

از موثرترین نرمشها برای تسهیل زایمان نیز، همین پیاده روی است.

پیاده روی به اتساع دهانه رحم کمک می‌کند و باعث می‌شود جنین شما در لگن قرار بگیرد. پیاده روی همچنین میتواند اضطراب روزهای منتهی به زایمان را در شما کاهش دهد.

پله نوردی

بالا و پایین رفتن از پله‌ها نیز می‌تواند به تسهیل زایمان کمک کند.

به پهلو بالا بروید و با پاهای متقاطع قدم بردارید.

روی هر پله چند لحظه مکث کنید و بعد، قدم بعدی را بردارید.

موازی نگه داشتن پاها

باز راه رفتن، طوری که پنجه‌های پایتان به صورت موازی قرار گیرد، باعث میشود که استخوان‌های لگن شما راحت‌تر باز شوند.

این حرکت با ایجاد  فضای بیشتری در قسمت پایین کمر باعث تسهیل در روند زایمان می‌شود.

حفظ تراز بدن


هنگام ایستادن، شکم خود را به جلو فشار ندهید. در عوض، وزن لگن خود را روی مچ پاها وارد کنید.

این وضعیت قرارگیری، موقعیت بچه را در شکم بهتر و مناسب تر می‌کند.

تسهیل زایمان

حرکت گربه و سجده

در این نرمش، دستها و زانوها روی زمین قرار می گیرند. در این حالت، باسن رو تاب دهید.

توصیه میشود سه بار در روز، هر بار ۱۵ ثانیه، به این حالت قرار بگیرید.

بعد از انجام حرکت گربه، در وضعیت سجده قرار بگیرید. وضعیت سجده برای افزایش خونرسانی مغز و تقویت قوای بدن و آرام بخشی توصیه شده است. بعد از هر بار حرکت گربه، یک دقیقه در حالت سجده بمانید.

تسهیل زایمان

حرکت اسکات

پشت صندلی را بگیرید و پاهایتان را باز و سپس زانوها را خم کنید، طوری که حالت نشسته ایجاد شود.

۱۰ ثانیه بمانید و بعد بایستید. ۷ سری بنشینید و بلند شوید. این حرکت اسکات را سه بار در روز انجام دهید.

نرمش کِگِل (Kegel)

این نرمش، در تمام طول بارداری و به خصوص در هفته‌های آخر بارداری توصیه می‌شود. تقویت و نرمش عضلاتی که مثانه، رحم و روده ها را حمایت می‌کنند بسیار اهمیت دارد. حرکات کِگِل با هدف قرار دادن این دسته از عضلات و تقویت آنها در طول بارداری می توانند به شما در طول روند زایمان کمک زیادی کند. به این صورت انجام می شود:

حالت راحت (لمیده) قرار بگیرید. تصور کنید می‌خواهید مانع جریان ادرار یا دفع گاز شوید، آن عضلات را منقبض کنید. سعی کنید عضلات پا، ساق، باسن، و شکم حرکت نکند. حرکت این نرمش طوری انجام می‌شود که کسی از اطرافیان متوجه حرکات شما نمی‌شود. عضلات لگن را به مدت ۵ ثانیه منقبض کنید و سپس شل کنید. ده بار تکرار کنید. این حرکت ده باره را ۱۰ سری در طی روز انجام دهید.

تسهیل زایمان

استفاده از توپ فیزیوبال

نشستن روی یک توپ زایمان، در حالتی که پاها باز باشد، باعث افزایش جریان خون می‌شود و به باز شدن لگن و اتساع دهانه رحم، کمک و بدن را برای زایمان آماده می‌کند.

همچنین می‌توانید از سایر حرکات ملایم روی توپ، مانند چرخش دادن باسن، تاب دادن و پرش‌های ملایم کمک بگیرید. برای مثال، توپ را با باسن به عقب و جلو، یا چپ و راست آرام تاب دهید؛ یا با باسن، دایره بزرگ بکشید. مراقب هم باشید نیفتید!

تمرین‌های لگنی

در حین زایمان، استخوان‌های لگن شما کمی باز و جدا می‌شوند تا با سر بچه هماهنگ شود. با انجام تمرینات لگنی، مفاصل را نرم نگه دارید؛ بدین روش:

به پشت دراز بکشید، پاها را صاف کنار زمین قرار داده و زانوها را خم کنید. لگن را به آرامی بلند کنید تا با تنه شما هم تراز شود. ۱۰ ثانیه نگه دارید، به موقعیت اولیه خود برگردید و چندین بار تکرار کنید.

نشستن به حالت پروانه

نشستن به حالت پروانه بدین صورت است: روی زمین بنشینید، زانوها را خم و کف پا را به هم نزدیک کنید. پاها را به سمت بدن خود بکشید تا کشیدگی عضلات ران را احساس کنید. تکرار این کار می تواند انعطاف پذیری مفاصل لگن شما را افزایش و زایمان را آسان تر کند.

lazyload

رابطه زناشویی

 از هفته‌ی ۳۷ به بعد می‌توانید با داشتن رابطه جنسی به این امر کمک کنید. ریختن مایع منی به داخل واژن، می‌تواند باعث ترشح پروستاگلاندین‌ها و اکسی توسین و اتساع دهانه ی رحم می‌شود.

 

توصیه‌های طب ایرانی برای تسهیل زایمان

 

ورزش:

انجام ورزش‌هایی که در بالا اشاره شد، به خصوص پیاده روی، پله نوردی و تاب دادن کمر. دقت شود پیاده روی شما را خسته نکند. ترجیحا پیاده روی‌های ۲۰ دقیقه ای انجام شود.

آبزن:

استفاده از آبزن‌ها به نرم شدن دهانه ی سرویکس کمک می‌کند. یک لگن حاوی جوشانده ی صاف شده از ختمی، پنیرک، شنبلیله، تخم کتان، تخم شوید، شنبلیله و … تهیه کرده و حدود بیست دقیقه در آن بنشینید.

گرما:

بخار آب گرم می‌تواند به نرم شدن عضلات کمک کند. قابلمه آب داغ را روی زمین بگذارید و با دامن بالای ظرف بایستید تا بخار آب گرم به واژن برسد. دوش آب گرم هم می تواند کمک کند. از هفته‌ی ۳۹ می‌توانید روزانه حمام بروید و روی شکمتان چند دقیقه آب گرم بگیرید.

یبوست ممنوع!

دقت شود به هیچ وجه یبوست نداشته باشید. هفته‌ی آخر روغن بادام شیرین اصل (پارافین و یا تقلبی نباشد) از داروخانه تهیه کنید و روزی یک قاشق غذاخوری بعد از هر وعده غذایی مصرف کنید.

ماساژ و روغن مالی بدن:

می‌توان  با استفاده از روغن بادام شیرین، بابونه، کنجد و یا روغن نارگیل بدن را برای داشتن زایمان راحتی آماده کرد.

تحریک نوک پستان‌ها:

در تحریک دهانه‌ی رحم موثر است. می‌توان در دو هفته‌ی آخر بارداری، روزی سه بار، هر بار ۲ دقیقه، ماساژ نوک هر سینه، با روغن بادام را در برنامه قرار داد.

تسهیل زایمان

توصیه‌های خوراکی برای تسهیل زایمان

از مصرف آب، مواد سرد و ترشی‌ها باید خودداری کنید. ولی مصرف شیر گاو از هفته ی ۳۸ توصیه می شود، مثلا روزی سه لیوان شیر گرم بنوشید.

مصرف خرما در قرآن کریم برای تسهیل زایمان و همین طور بعد از زایمان توصیه شده است. مطالعات امروزی ثابت کرده است که خرما با تحریک و اتساع دهانه ی رحم، و کمک به ترشح اکسی توسین به مادر در داشتن زایمان آسان تر کمک می‌کند و اثرات مفیدی در کنترل خونریزی بعد از زایمان خواهد داشت.

 مصرف مواد خوراکی قابض برای القای زایمان که معمولا در عموم توصیه می‌شود، از جمله شربت زعفران، دوسین (ترکیب عسل و سیاهدانه)، دمنوش بنفشه، روغن کرچک، و رساندن دود عنبر نسا و اسفند به واژن را به هیچ وجه، قبل از شروع انقباضات رحم انجام ندهید. اگر قبل از آمادگی عضلات رحم و نرم شدن دهانه ی رحم، این مواد مصرف شوند، موجب شروع انقباضات شده و ممکن است خطراتی برای جنین ایجاد شود. می‌توانید این مواد را آماده کنید و بعد از شروع انقباضات منظم و واقعی و هنگام مراجعه به بیمارستان مصرف کنید.

در نهایت

توصیه می‌شود اجازه دهید بدنتان برای زایمان آماده شود. اصرار به تسریع این فرایند به نفعتان نیست. از ورزش‌ها فقط برای آماده سازی و نرم کردن عضلات و مفاصل کمک بگیرید، از آن برای القای زایمان استفاده نکنید. و حتما تایید پزشک متخصص معالج را قبل از شروع اقدامات و ورزش‌ها داشته باشید.

 

ویرایش: دکتر فاطمه مرادی (مدیر کارگروه بارداری)

4 10 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
A.SH
A.SH
2 سال قبل

با عرض سلام
ممنون خانم دکتر.
مقاله علمی و کاربردی است

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x