ماساژ درمانی و تاثیر آن بر تقویت سیستم ایمنی

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی به معنی مالیدن و ورز دادن عضلات و مفاصل بدن با دست است. ماساژ، یکی از روش‌های کهن درمانی است که در همه ملل موردتوجه و استفاده بوده است. در گذشته از ماساژ به منظور حفظ تندرستی و درمان بیماری استفاده می‌شده است که تا زمان حاضر نیز تداوم دارد. مالش بدن یا دلک، یکی از اعمال دستی جهت پیشگیری و درمان است که برای تحلیل مواد زائد و یا حفظ رطوبات بدن  انجام می‌گیرد.

تاثیرات مشابه دلک و ورزش باعث شده تا دلک و ماساژ نوعی از ورزش محسوب شود. این شباهت‌ها عبارتند از:

 • تاثیر بر روی تحلیل مواد زائد
 • رقیق کردن رطوبات
 • گرم کردن بدن
 • و محکم کردن عضلات وتاندون‌ها.

درحین  ماساژ با حرکت‌های ملایم و فشار بر ماهیچه‌ها و بافت‌های نرم بدن، به کاهش درد، گرفتگی عضلات و آرامش ذهن کمک می‌کند.

ماساژ درمانی

تاثیر ماساژ درمانی بر تقویت سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن از شبکه ای از سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌هایی مانند تیموس  طحال، مغز استخوان و سیستم لنفاوی تشکیل شده است که برای محافظت از بدن با هم کار می‌کنند. در طی ماساژ، همه این ارگان‌ها و سیستم‌ها برای کمک به افزایش گردش خون و کمک به آنها تحریک می‌شوند، در نتیجه توانایی آنها در محافظت بهتر از بدن افزایش می‌یابد.

ماساژ از طریق  تولید گلبول سفید و افزایش انرژی ذهنی باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود.ماساژ درمانی باعث افزایش جریان خون در شده و از این طریق باعث نشاط و شادابی و تقویت ایمنی می‌شود. ماساژ باعث آرامش فرد و افزایش انرژی ذهنی می‌شود. همچنین باعث می‌شود تا شما در کار خود فعال‌تر و موثرتر عمل کنید.

تحقیقات نشان داده است که دریافت ماساژ منظم به تقویت سیستم ایمنی بدن و از بین رفتن سموم کمک می‌کند و جریان خون را در بدن افزایش می‌دهد. ماساژ بدن ما را در مبارزه با بیماری ها کمک می کند و ممکن است به کاهش کورتیزول کمک کند.

تاثیر ماساژ درمانی بر روی کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی

ماساژ استرس و تنش را در کل سیستم‌های بدن کاهش می‌دهد تا گردش خون و لنف را بهبود بخشد و سموم را از بافت‌های بدن آزاد کند. ماساژ با افزایش جریان خون، تسکین التهاب و کاهش سفتی عضلات به کاهش درد کمک می‌کند.

این یک واقعیت شناخته شده است که افرادی که استرس بالایی دارند، بیشتر مستعد آسیب و بیماری هستند. کاهش استرس یکی دیگر از مزایای ماساژ است.

استرس باعث ضربان قلب شما را بالا می‌برد، باعث افزایش هورمون استرس کورتیزول می‌شود که باعث:

 • افزایش وزن
 • فشار خون بالا
 • ایجاد سردرد
 • مشکلات گوارشی
 • مشکلات خواب

می‌شود.

همه اینها روی سیستم ایمنی بدن ما تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که از نظر جسمی بیمار شویم. ماساژ با ایجاد نشاط و شادابی استرس را از بین برده و سیستم ایمنی شما را پرتوان می‌کند.

 • کاهش استرس‌های روانی
 • بهبود ظرفیت تفکر آرام و خلاق
 • بهبود ارتباط بدن و روان
 • کاهش اضطراب
 • کاهش افسردگی
 • کاهش تشویش ذهنی
 • یافتن  دست یافتن به آرامش در زندگی و جامعه

از مزایای دیگر ماساژ درمانی است.

. هورمون اندورفین به عنوان مخدر طبیعی بدن شناخته می‌شود که اثرات شادی‌‌آور و ضد افسردگی دارد. این هورمون حین ماساژ و ورزش ترشح می‌شود.

ماساژ درمانی

معرفی ماساژ های کاربردی و اصول بکارگیری آنها  برای تقویت سیستم ایمنی بدن

هزاران نوع مختلف ماساژ وجود دارد که با سلیقه‌ها و نیازهای متفاوت مردم مطابقت دارد.

ذکر این نکته لازم است  که خوشبختانه ماساژورهای شما همراه شما هستند!!

دستان ما بهترین ماساژورها هستند، اکثر ما ماساژدهی  روزانه با دستانمان را انجام می‌دهیم، بدون این که آگاه باشیم. مانند مالیدن و ماساژ ملایم سر موقع سر درد یا ورز دادن پاها موقع خستگی که همه کمک به رفع علایم میکنند.

دقت کنید :

– روزانه و به طور منظم   از ماساژ استفاده کنید.
-زدن ضربات آرام و ملایم به ناحیه جناغ سینه با کمک دست تاثیر خوبی برای ایجاد نشاط و رفع استرس و تقویت سیستم ایمنی است.
-ماساژملایم دست و پاها از بالا به پایین نقش مهمی برای آرامش و رفع خستگی و به عنوان آن تقویت ایمنی می‌کند.
-مالیدن ناحیه شکم و دور ناف در جهت عقربه ساعت می‌تواند به هضم غذا کمک کند.
-قبل و بعد از انجام ورزش خود را ماساژ دهید.

ماساژ بدن قبل از ورزش‌های کششی یا استقامتی جریان خون را به سمت مفاصل هدایت می‌کند و ماساژ بعد از ورزش به دفع سموم بدن و بهبود عملکرد ماهیچه‌ها‌ و تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. قبل از ورزش بدن را مالش دهید تا گردش خون به سمت پاها و بازوها هدایت شود. بعد از ورزش مفاصل را با کف دست یا با مشت آرام ماساژ دهید.

– کف دست‌هایتان را هر روز ماساژ دهید.

انگشتان دست را در هم قلاب کنید و پاشنه دست‌ها را دایره‌وار به هم بمالید. سپس همان‌طور که دست‌هایتان در هم قلاب است، با یک شست، زیر شست دیگر را دایره‌وار ماساژ داده و به سمت مرکز دست بروید. این حرکت را با دست دیگر ادامه دهید. بعد انگشت‌ها را رها کرده و با شست و انگشت اشاره یک دست، کف دست، مچ و انگشتان دست دیگر را ماساژ دهید.

با این ماساژ کل ارگان‌ها تقویت شده و به دنبال آن احساس آرامش و تقویت سیستم ایمنی را خواهیم داشت.

– کف پا و ساق پا را هر شب ماساژ دهید.

در انتهای روز حتما به پاهایتان استراحت بدهید و ماساژ ناحیه کف و ساق پا برای تقویت ارگانها و سیستم ایمنی اثر گذار است.

. زانوها را خم کرده و کف پاها را بر روی زمین قرار دهید. یک مچ را گرفته و شست دست را بر روی تاندون آشیل یک پا به مدت ۵‌ دقیقه فشار دهید. بعد ۲ سانتی‌متر بالا‌ی ماهیچه پایتان رفته و دوباره این کار را تکرار کنید. این عمل را آن‌قدر ادامه دهید تا به زانو برسید، بر روی پای دیگر هم این عمل را تکرار کنید. در ضمن می‌توانید پاها را داخل یک سطل آب گرم گذاشته و به آرامی از پایین به بالا ماساژ دهید . بعد از اتمام حتما روغن مالی با روغن زیتون را فراموش نکنید تمام نقاط کف پا را با نوک انگشتان ماساژ دهید با این کار همه ارگانها و سیستم ایمنی تقویت می‌شود.

-از دستانتان برای ماساژ گردن استفاده کنید.

هنگام کار با رایانه هر یک ساعت استراحتی به خود بدهید و انگشتان دستتان را پشت گردن برده و با پاشنه دست بر روی قسمت‌های مختلف گردن فشار ملایمی وارد کنید و در این حال به آرامی پاشنه دست را بر روی گردن به حالت دورانی حرکت دهید. سپس طرف دیگر گردن را به همین ترتیب مالش دهید.

-ماساژ سر را فراموش نکنید.

یکی از ماساژهای خوب برای تقویت سیستم ایمنی و آرامش بخشی و رفع استرس ماساژ ناحیه سر است. با کمک شانه چوبی یا نوک انگشتان می‌توانید نقاط مختلف سر را ماساژ دهید.

با لمس کردن جمجمه که تمام اعصاب بدن انسان در آن قرار دارد و تنش و استرس از آنجا شروع می شود می توانید تمام عملکردهای نادرست را از بین ببرید.

ماساژ درمانی

ماساژ مناسب چه افرادی است؟

ماساژهای عمومی برای تمامی سنین مناسب است، یعنی از نوزاد تازه متولد شده تا سالمند دچار زوال عقل بستری در سرای سالمندان می‌توانند از مزایای ماساژ بهره‌مند شوند.

چه مکانی برای ماساژ مناسب است؟

ماساژ در بسیاری از فضاها قابلیت اجرا دارد، از پشت میز کار شما گرفته تا هنگام استراحت بین رانندگی وسط بیابان؛ اما شکل حرفه‌ای آن مانند بسیاری از حرفه‌های دیگر نیازمند مکان طراحی شده اختصاصی برای ماساژ است.
سالن یا اتاق مختص ماساژ به گونه‌ای طراحی می‌شود که از نور کم با رنگ‌های ملایم برخوردار باشد. ابزار دیگری که برای نوردهی و هم‌چنین زیبایی اتاق ماساژ از آن استفاده می‌کنند، شمع است. از دیرباز شعله شمع برای ما تصویری همراه با زیبایی و آرامش تداعی کرده است.
گزینه دیگری که اتاق ماساژ ما را تبدیل به یک محل دلنشین و آرام‌بخش برای ماساژ گیرنده می‌کند، رایحه است. برای این کار هم‌چنین می‌توان از شمع معطر استفاده کرد که هر سه امکان نور، زیبایی و رایحه مطبوع را فراهم می‌کند.
دمای اتاق ماساژ باید دمای مناسب باشد به گونه‌ای که فرد ماساژ گیرنده نه احساس سرما کند نه گرما

معرفی یک روغن پرکاربرد برای ماساژ

.روغن زیتون جز زوغن‌های پر کاربرد در انواع ماساژ است.  استفاده از این ماده به روش صحیح به کاهش آسیب‌های پوستی، استرس، رفع اسپاسم و درد عضلانی کمک می ‌کند. پزشکان اغلب برای درمان لک، تورم و درد عضلات روغن زیتون را تجویز می‎‌کنند. روغن زیتون همچنین به بهبود گردش خون در بدن کمک می‎‌کند و این امر به نوبه خود باعث افزایش سطح انرژی فرد و تقویت سیستم ایمنی فرد می‌شود.

رایحه  درمانی و ماساژ

ماساژ با اسانس‌های ویژه رایحه درمانی  مانند بابونه ،اسطوخودوس و گل سرخ باعث از بین بردن سموم ساخته شده در عضلات و کاهش گرفتگی‌های مداوم و تحریک مستقیم لنفاوی و کمک به گردش خون و تقویت سیستم ایمنی می‌شود.

و در انتها

دریافت منظم ماساژ باعث کاهش سطح هورمون استرس در بدن شده و همچنین فشار خون و ضربان قلب را نیز به تعادل می‌رساند. ماساژ درمانی باعث بهبود جریان گردش خون می‌شود، در نتیجه سلول‌ها انسولین بیشتری جذب کرده و سطح گلوکز نیز کاهش می‌یابد

بهترین اثر ماساژ تقویت سیستم ایمنی  و تقویت ارگانها است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x