مجله دکتر بانوکا

اندومتریوز

اندومتریوز نوعی اختلال است که در آن، بافت مشابه بافتی که لایه رحم شما را تشکیل می‌دهد، در خارج از حفره رحم شما رشد می‌کند. لایه داخلی رحم شما آندومتر نام دارد.

اندومتریوز هنگامی رخ می‌دهد که بافت اندومتر در تخمدان‏‌ها، روده و بافت‌های لگن شما رشد می‏‌کند. غیر معمول است که بافت اندومتر در خارج از ناحیه لگن شما گسترش یابد، اما غیرممکن نیست.

به عنوان

اندومتریوز در طب سنتی

اندومتریوز در طب سنتی راهکارهای درمانی خاص خود را دارد.که در این مقاله به آن اشاره می کنیم.

لایه داخلی رحم آندومتر نام دارد.اندومتریوز اختلالی است که در آن بافت مشابه لایه رحم در خارج از حفره رحم تشکیل شده و رشد می‌کند.

اندومتریوز در طب سنتی ایران نام خاصی ندارد.

اما ذیل مبحث اورام رحم به برخی از علایم

فیبروم رحم

فیبروم رحم  ورم‌‏هایی غیرطبیعی هستند که در رحم زن یا روی آن رشد می‏‌کند. بعضی اوقات این تومورها کاملاً بزرگ می‌‏شوند و باعث درد شکم و دوره‏‌های سنگین قاعدگی می‌‏شوند. در برخی موارد دیگر، آن‏ها به هیچ وجه علائمی ایجاد نمی‌‏کنند. رشد به طور معمول خوش خیم یا غیر سرطانی است. علت ایجاد فیبروم‌‏ها ناشناخته است.

فیبروم‏‌ها با نام‌های زیر نیز شناخته می‏‌شوند:

  1. لیومیوم
  2. میوما
  3. میوم های رحمی
  4. فیبروم

طبق مطالعات، حدود ۸۰ درصد زنان تا سن ۵۰

فیبروم

فیبروم ‏‌ به ورم‌‏هایی غیرطبیعی گفته می‌شود که در رحم زن یا روی آن رشد می‏‌کند.

علت به وجود آمدن فیبروم رحم هنوز مشخص نیست، اما چندین عامل ممکن است در شکل‏‌گیری آنها تأثیر بگذارد.

۱.هورمون‏‌ها

استروژن و پروژسترون هورمون‌‏هایی هستند که توسط تخمدان‏‌ها تولید می‏‌شوند. آنها باعث می‏‌شوند که در هر چرخه قاعدگی لایه داخلی رحم بازسازی شود و ممکن است رشد فیبروم‌ها را تحریک کند.

۲.سابقه خانوادگی

اگر مادر، خواهر یا مادربزرگ شما سابقه این بیماری را

درمان افسردگی با طب سنتی

درمان افسردگی با طب سنتی بر اساس اصلاح مزاج و تقویت آن انجام می‌شود. افسردگی، حس شایعی است که شاید کمتر کسی آن را در دوران زندگی خود تجربه نکرده باشد. فراز و نشیب‌های ناگریز زندگی، گاهی تاثیرات قدرت‌مندی بر احساسات آدمی وارد می‌کند. اما جالب است بدانیم، که این احساس را می‌توان از جنبه مثبت نگریست؛ چرا که نشانه های افسردگی و درماندگی گاهی همانند تلنگری، انسان را از خواب غفلت بیدار کرده و انگیزه‌ای برای