تناسب اندام با ایجاد تصور ذهنی مثبت از خود

تناسب اندام

تناسب اندام چیست؟

تصور ذهنی شما از بدن و وزن خودتان چیست؟

به نظرتان اضافه وزن دارید؟ چاق هستید؟ یا خود را لاغر می‏پندارید؟

وقتی لباس جدیدی را انتخاب می‏کنید در اتاق پروو چه حسی دارید؟ حس برازندگی؟ حس غم؟

وقتی ورزش می‏‌کنید وزن شما به شما چه حسی را القا می‏کند؟ آیا چاق هستید؟

تصور ذهنی مثبت از خود برای داشتن تناسب اندام چیست؟

آنچه که شما درباره بدن خود حس می‏‌کنید؛ همان تصور ذهنی شما از خود است که باید بدانید در احساس اعتماد به نفس و البته واقع‏بینی شما بسیار موثر است.

بانوانی که حس مثبتی نسبت به بدن خود دارند از سلامت روان بیشتری بهره می‏‌برند. اما در واقعیت بسیاری از بانوان حس خوبی نسبت به جثه و اندام خود ندارند و این مشکل می‌‏تواند آنها را در معرض افسردگی، اختلال خوردن، کاهش آستانه تحمل، پرخاشگری و عدم حس تفاهم با همکاران و خانواده شوند.

ضروری است که بانوان نسبت به ایجاد تصور مثبت از خود که البته واقع بینانه باشد دید خوبی داشته و بتوانند تعامل مثبت با محیط اطراف خود را بر اساس این مثبت گرایی بسازند.

وقتی شما به آینه نگاه می‏‌کنید احساسی که از قد خود، وزن خود، فرم اندام‌های خود، چاقی و لاغری آنها دارید، حالت و رنگ پوست خود، و احساس خود نسبت به کلیت وجود مادی خود تعیین کننده تصور ذهنی شما است که البته فقط به چاقی و لاغری شما مرتبط نیست.

تناسب اندام

آیا دختران بیش از پسران احساس منفی نسبت به ظاهر خود را دارند؟

بله همین طور است. فرهنگ جامعه، تصورات غلط راجع به زیبایی، شیوع جراحی‏‌های زیبایی، نگاه سنتی به دختران در خانواده، نگاه غلط مادر به دخترش که از کودکی او را عروسی بی نقص می‏‌پندارد و موهای دست و پایش را موی زائد تلقی می‏‌کند! همه این موارد وقتی دست به دست هم می‌‏دهند موجب می‌‏شوند که دختران دلبند در حال رشد در آینه خود را با بینی بسیار بزرگ، با جوش‌‏های بزرگ، با لب‌های نا زیبا، یا پیشانی نامیزان و هزار عیب دیگر ببینند.

باید حواس‏مان باشد الگو دادن درست به دلبند در حال رشد در شکل‏ گیری درست این تصور ذهنی بسیار ارزشمند است. این الگو باید در دسترس و واقعی و زنده باشد و فرد بتواند او را دنبال نماید. اما در مادران دادن آگاهی بسیار ارزشمند است که چگونه در وجود خودشان این تصور مثبت را به درستی بپرورانند تا اولین الگوی عملی دلبند خود باشند.

چرا بانوان به تصور ذهنی از خود حساس می‏‌شوند؟

از اولین سال‌های بالیدن یک دلبند دختر، گوش‌های کوچک و ظریف او جملاتی را در خصوص صورت، چشم‌ها، گوش‌ها، دست‌ها و پاهایش می‏‌شنود، دل نگرانی‌‏های مادر که واگویه می‏‌شود در گوش خاله و عمه و مادر بزرگ، پشت تلفن تکرارش می‏‌کند و حواسش نیست که دلبندش کلمه به کلمه را می‏‌شنود و نگران روشنی یا تیرگی بیش از حد پوستش می‏‌شود،

یا نگران درشتی یا ریزی چشمهایش یا گوش برجسته یا … و با رفتن به مدرسه دختران مادران دیگر که با سلیقه‏‌های متفاوت به این واگویه‏‌های روزمره اضافه می‏‌شوند. در حالی‌که باید از کودکی مرتب بشنود چه دختر خوبی است و باید تلاش کند بهتر باشد و نباید اشاره‌ه‏ای به زیبایی و زشتی او شود باید صبر کرد تا ببالد و ۱۸ ساله شود تا ذهن و روانش آزاد از قضاوت بپرورد و بتواند انتخاب کند و فرای مرزهای جنسیت، آگاهی و خودباوری را در ذهن زیبایش بسازد و ملکه سازد.

چطور می‏‌شود که تصور ذهنی منفی شکل می‌‏گیرد؟

رخدادهای منفی گذشته که از کودکی شخصیت یک بانو را شکل می‌‏دهد، اینکه از عزیزانش شنیده باشد “تو زشت هستی!”  یا خیلی لاغر یا چاق هستی! یا دیگر خصوصیات صورت و اندام او را زیر سوال برده باشند و مسخره شده باشد. تحت تاثیر شبکه‏‌های اجتماعی و تصاویر روتوش شده قرار بگیرد و … هر یک از این موارد در شکل گیری حس منفی نسبت به خود در فرد موثر است.

چگونه وزن فرد روی تصور ذهنی او از خودش تاثیر می‏‌گذارد؟

بانویی که مبتلا به چاقی است به شدت دچار تصور منفی از خودش خواهد شد، اعتماد به نفس او در برخورد با مردان بسیار پایین و آسیب پذیر خواهد شد. در برخورد با همجنسانش دچار نوعی حس تحقیر شدن دائم و در ارتباط با همسرش هر چند که مردی خود ساخته و آزاده و فارغ از قضاوت دیگران باشد و همسرش را در هر صورت تایید نماید، باز هم حس تحقیر شدن را همیشه به همراه دارد. این حس در ویزیت‌های درخواست رژیم غذایی با چشمک و ایما و اشاره از طرف بانو وقتی همراه همسرش جهت ویزیت مراجعه می‌‏کند و در خلوت پزشک و بیمار با کلام به وضوح منتقل می‌‏شود.

پیش از هر چیز تاکید می‏‌شود که ارزش وجودی همراه نازنین در زندگی مشترک به افکار سازنده وی و حمایت همه جانبه‌‏اش از شریک زندگی است چه مرد زندگی باشد چه بانوی خانه، آنچه او را متمایز نموده است برای همسرش، مهربانی، همدلی، درک مشترک و تعامل مثبت و سازنده است ولی در عمل در بسیاری از زوج‌ها این جزء در مفهوم بی اهمیت نقشی اساسی را بازی می‏نماید و اینجاست که تصور منفی از خود شکل گرفته است.

چگونه تصور منفی از خودم را اصلاح کنم؟

اگر مبتلا به اضافه وزن یا چاقی هستید از امروز به برنامه درمانی کاهش وزن و تناسب اندام بپیوندید و در طی ماه‌ها به تدریج بر این عارضه پر دردسر فائق آیید چرا که به جز حس بدی که در شما و شریک زندگی‏تان ایجاد کرده است شما را در معرض رخداد بیماری‏های سخت و مزمن نیز قرار داده است.

تناسب اندام

چگونه از پیشرفت چاقی دلبندم جلوگیری نمایم؟

ابتدا دلبند شما باید تصور ذهنی درستی از بدن خود داشته باشد، برای شکل ‏گیری این تصور درست باید تصوری واقعی از خوردن سالم داشته باشد و شما می‏‌توانید در خصوص پختن مواد غذایی، تاثیر بخارپز شدن و سرخ شدن روی مواد غذایی، گریل کردن و استفاده از فر در حین آشپزی نمودن به او اطلاعات کاربردی و دقیق بدهید. طبیعی است اگر در سن بلوغ است؛ اینکار به سختی صورت می‏‌گیرد و هر چه کوچک‏تر است پذیرش او در خصوص خوردن غذای سالم و تناسب اندام و لاغری بیشتر و ساده‏ تر است. بنابراین اولین قدم بزرگ داشتن یک خانواده با آگاهی و عمل به این آگاهی در راستای درست انتخاب نمودن غذا و درست پختن آن است.

حال در قدم دوم آگاهی نسبت به وزن سلامتی و دور کمر  و دور باسن و اختلاف این دو باید به تدریج در خانواده شکل بگیرد. نه اغراقی در کاهش وزن به صورت تمایل به لاغری بیش از حد و نه بی ‏تفاوتی نسبت به افزایش وزن و افزایش دور کمر و دور باسن! هر دو بسیار اشتباه است و موجب می‏شود به تدریج تصور اشتباهی از خود در دلبند شما شکل بگیرد.

باید حواستان باشد که از هیچ جمله منفی در توصیف خودتان و فرزندتان استفاده نکنید، کلمات و جملات باید همگی بار مثبت کلامی داشته باشند. به ترتیبی که هر یک از اعضای خانواده در کلام و به شکل عملی احساس درستی از میزان ارزشش در خانواده داشته باشد.

حتما عادتهای غلط را برایشان توضیح دهید و اجازه شروع یک عادت غلط را ندهید چرا که ترک آن پیچیده خواهد شد.

در آخر آیا برای ایجاد تصور مثبت از خود جراحی زیبایی اقدام مناسبی است؟

شما باید با خودتان صادق باشید که از جراحی چه انتظاری دارید و چرا می‌‏خواهید جراحی کنید! اگر دنبال تحت تاثیر قرار دادن فردی هستید این اقدام درست نیست. در واقع همسر شما یا فردی که قرار است با شما ازدواج کند، نمی‏‌تواند شما را تشویق به جراحی کند و این نوعی سوءاستفاده از شما محسوب خواهد شد. شما این تصمیم را باید در جهت حفظ سلامتی خود بگیرید اگر این یک جراحی مثلا اسلیو است و شما با پزشکتان مشورت کرده‏‌اید و از یک فرد خیلی چاق تبدیل به یک آدم متوسط می‌‏شوید و امکان تناسب اندام با ورزش و مناسبت‌های طبیعی اجتماعی خواهید داشت بله در مورد آن فکر کنید ولی در کل روش‌های جراحی زیبایی می‏‌توانند عوارض جدی و جبران ناپذیر داشته باشند و شما برای این تصمیم ابتدا نیاز به آگاهی و سپس مشورت با خانواده و یک مشاور دارید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x